Головна » Статті » Публікації в пресі

ВИСОКЕ НЕБО МАЛЕНЬКОЇ ЖУРАВКИ
На виставці творчих робіт, організованій минулого тижня у Волинському обласному театрі ляльок, Валентина Міньковська представляла вироби із дерева та шпону нововолинського підприємства інвалідів „Журавка” громадської організації „Довіра”. Серед багатолюддя, що панувало у фойє театру, вона й сама нагадувала маленьку журавку, яка примостилася поміж високими дерев’яними вазами, виробленими її друзями.

До Нововолинська Валентина з чоловіком Іваном переїхала п’ятнадцять років тому. До того закінчила Харківський економічний технікум і встигла попрацювати бухгалтером на одному з підприємств у Запоріжжі. На початку дев’яностих, коли на одних підприємствах розпочалася стагнація, а на інших переформація, залишилися без роботи і Міньковські. Заробити на хліб насущний виявилося справою надзвичайно складною. Тоді й вирішили пошукати собі інше місце для працевлаштування і проживання. Іван родом з Тернопільщини, його тягло до Західної України, про яку часто розповідав і Валентині, уродженці Коростеня, що на Житомирщині. За оголошенням в газеті поміняли квартиру і оселилися у волинському шахтарському місті. Вони не шукали, де буде легше, не намагалися перекласти на когось свої клопоти, знали, що ніхто не вирішить за них їхні проблеми. Мусили самі знайти спосіб вижити, працевлаштуватися, подбати про себе, маленьку донечку, а згодом і про синочка.

Вази з натурального дерева і шпону, прикрашені квітами, які так привертали увагу відвідувачів виставки у Луцьку, Валя з Іваном починали робити самі. Поїхали на одне з підприємств, яке виготовляє меблі, зібрали відходи шпону, які там просто викидали на смітник, і взялися за роботу. Зараз ці вази, які полюбилися багатьом, виготовляє їхній невеликий колектив. За відходами шпону доводиться їздити на деревообробні підприємства не тільки Волині, але й Рівненської та Львівської областей. Використовують різне дерево. Цінна порода дерева, пояснює Валя, більше й цінується, але працювати з нею важко – вона крихка. Зате самі вази, з якого б дерева не були виготовлені їхні стійки, не б’ються – вони міцні, надійні й естетичні. Частину з них у „Журавці” фарбують, надаючи відтінку, частині залишають природний колір.

– Ми виготовили вже понад п’ять тисяч ваз, освоїли виробництво й інших виробів, – розповідає Валентина. – Робота ручна, дуже непроста. Вона вимагає великого терпіння, зосередженості. Але сьогодні не робота і не пошук матеріалів наша проблема. Проблему маємо з реалізацією. Це дуже болюча тема. Мусимо самі возити свою продукцію на продаж – запаковуємо, вантажимо на машину „Славутич” (добре, що вона у нас є) і вирушаємо в мандри. Нашу продукцію купують із задоволенням. Але самі оці пошуки ринку збуту – не велике задоволення. Отаким нецивілізованим методом продаємо. На жаль не маємо допомоги від тих людей, які мали б якось сприяти нам зі збутом, які, скажемо так, гроші за це отримують. Хоч не таких уже й великих зусиль від посадовців з державної служби та допомога потребує...

На виставці були представлені вироби єдиної на Волині майстрині, яка займається петриківським розписом по дереву, Люби Мельник із села Домашів Ківерцівського району, чудові картини студента п’ятого курсу Київської художньої академії Віті Швеця, малюнки Валі Михальської з села Хворостів Любомльського району, Тані Кропивської з Луцька, Нелі Гергель з Торчина... Про долі і творчість цих талановитих і справді сильних духом людей я свого часу розповідала. Представлено було чимало робіт і інших авторів – як дорослих, так і школярів.

– Ми дуже дорожимо можливістю ось так поспілкуватися. Бо ж бачимося рідко. Але багато хто сподівався і на аукціон. Минулого року на такій же виставці напередодні Міжнародного дня інвалідів під час нього було продано чимало виставлених речей, і це стало підтримкою для учасників виставки. Моїх кілька робіт також було продано. Шкода, що цього року обіцяний аукціон відмінили, – з жалем сказала Неля Гергель, яку у Торчині називають справжнім бійцем: у неї стільки ідей, стільки енергії і стільки наполегливості, яких і багатьом фізично здоровим людям можна тільки побажати. До малювання у цієї мужньої дівчини, прикутої до інвалідного візка, додалося захоплення фотографією. Невдовзі у Торчині буде реалізовано один з Нелиних задумів: як сказала працівниця селищного центру соціального захисту Руслана Марушко, зараз там ремонтують кімнату, в якій люди з обмеженими фізичними можливостями зможуть зустрічатися, спілкуватися, навчатися. Добре було б, висловлює надію Неля, якби у відремонтованому приміщенні почали діяти і якісь курси.

На святі, влаштованому до Міжнародного дня інвалідів, було чимало осіб, покликаних допомагати неповносправним людям. Під час прес-конференції в центрі уваги журналістів опинилися президент Скандинавської дитячої місії, почесний консул України у Швеції Бо Валленберг та керівник Волинського представництва Скандинавської дитячої місії в Україні Людмила Лонюк.

– Добре, що є такий день, коли на інвалідів звертають особливу увагу, – зазначив Бо Валленберг. – Але це має бути не один день у рік. Про інвалідів треба пам’ятати щоденно і робити для них прості речі. Задумаймося: якщо інвалідові треба відвідати пошту, то чи зможе він у своєму візку піднятися у приміщення пошти? А чи школи побудовані таким чином, що дитина-інвалід зможе туди зайти? Чи зручно їм серед нас? Чи почуваються вони своїми у нашому середовищі? На жаль багато їх взагалі відірвані від суспільства, не мають свого середовища. Наш обов’язок – створити всі умови для того, щоб вони жили серед нас повнокровним життям. Швеція в цих питаннях вже далеко попереду. Україні ж треба про це думати.

В залі Волинського обласного театру ляльок відбулася також благодійна концертна програма „Відкрий своє серце”, зініційована громадським об’єднанням „Центр розвитку дитини” за підтримки обласної державної адміністрації та багатьох організацій, покликання і призначення яких – милосердя, допомога і турбота про людей з обмеженими фізичними можливостями. Разом з відомими митцями краю виступали і талановиті діти, які зазвичай можуть тільки мріяти про вихід на сцену.

 "ВІЧЕ"

Категорія: Публікації в пресі | Додав: volk (27.06.2011)
Переглядів: 1030 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: